PR, Halkla ilişkiler reklamdan nasıl farklıdır?


Ödenmeyen ve Ödenen Ücretli. Kazanılan vs satın alındı. Güvenilir ve şüpheci. Halkla ilişkiler harikadır, reklam daha az doludur.

Eski bir deyiş vardır: “Reklam, ödediğiniz şeydir, tanıtım, sizin için dua ettiğiniz şeydir.”

Reklam medyaya ödenir, halkla ilişkiler medya kazanır. Bu, muhabirleri veya editörleri, siz veya müşteriniz, adayınız, markanız veya sorununuz hakkında olumlu bir hikaye yazmaya ikna edeceğiniz anlamına gelir. Reklam mesajlarının göründüğü “ücretli medya” bölümü yerine derginin, gazetenin, televizyon kanalının veya web sitesinin editoryal bölümünde görünür. Öyleyse hikayeniz güvenilir bir üçüncü taraf tarafından satın alınmak yerine bağımsız olarak doğrulandığı için daha fazla güvenilirliğe sahip. Önceki sütundan iyi bir grafik:

Bir başka büyük fark fiyattır. PR firmaları aylık hizmet alanlarını ücretlendirir veya belirli projeler için kiralanabilir. Reklam çok pahalı olabilir.

Eski bir müşteri, bir haftalık dergiye bir tam sayfalık bir reklam satın aldı ve bu da ona 125.000 ABD Doları tutarında maliyet verdi. Bir telefon görüşmesi dalgası, viral medya ve reklamla ilgili çeşitli sohbetler bekledi. Sıfır var. Buna karşılık, New York Times, Forbes ve Reuters’te alıntı yapılması ulusal konuşma davetleri, yeni ve mevcut müşterilerden gelen çağrılar ve sağlam kredibilite ile sonuçlandı. Herkesin 125.000 ABD dolarını ödeyemeyeceği, ancak reklamın veya zamanın maliyetini artı yaratıcı tasarımların ve üretim maliyetlerinin ne zaman olduğunu anladığınızda reklam pahalı olabilir. Tüketicilerin etkilenebilmesi için çoğu reklamın birkaç kez tekrarlanması gerekmektedir.

Size daha fazla reklam satmanın en iyi yararı olduğu için, reklam verenler müşterilere ne istediğini bildirir. “Bebeğim sen en iyisin! Reklam panoları ve TV spotları için sadece birkaç ay daha ödemeniz gerekiyor! ”PR insanları krizler, görüntü iyileştirme ve hikayenizin çoğu zaman başkaları (medya) kabul edilmeden önce kabul edilmesi gereken uzun süreli ilişkilerin oluşturulmasıyla uğraştığı için. , PR insanlar size ne duymak gerektiğini söyler.